נוב 022011
 

מקורות המים בארץ מוגבלים, את זה כולנו יודעים… במצרים יש ברזים עם מים חינם ברחובות,  ואצלנו מעלים את המחיר כדי שנבזבז פחות. אבל על מה המים מתבזבזים?
בתמונה הגדולה המגזר החקלאי צורך את רוב המים כמובן (עופות ובקר+חלב הצרכנים העיקריים, ייצוא פירות וחיטה במקום השני),
התעשייה צורכת לא מעט מים (כמו שטיפת בקבוקים למיחזור) והחלק האחרון – אנחנו, המגזר הפרטי, צורכים כ-שליש מהמים בארץ.

רשות המים העלו את המחירים לצריכה גבוהה ומאתגרים אותנו שוב להוריד בכמויות צריכת המים.

אז איפה חוסכים? איפה שזה משפיע הכי הרבה!

בעזרת השיטה שלמטה ירדנו מ-5 קוב ל-2 קוב לחודשיים – חסכון של קוב שלם לאדם בחודשיים!

התפלגות המים בבית ממוצע מראה ששליש נצרך בשירותים בהורדת המים, שליש במקלחת, ושליש בכל השאר – ספונג'ה, כלים, כביסה, שתיה, צחצוח שיניים, מרק, והשקייה של כמה עציצים ואדנית.
למקלחת אנחנו צריכים מים נקיים, ולשירותים זה ממש לא משנה – המים הולכים להיות די ג'יפה גם ככה… אפשר גם להשקות עם חלק מהמים של המקלחת.

יש הרבה פתרונות לשימוש חוזר במים מהמקלחת והכביסה לשירותים והשקייה, היקרים עולים אפילו 2000 שח.

אנחנו הלכנו על המערכת הכי זולה, פתרון שעלה פחות מ-150 שח וההתקנה עצמית ותוך דקות.

את מערכת המים האפורים נפרק לשלושה חלקים:

1. איסוף המים בזמן המקלחת

2. מיכל אגירת המים האפורים

3. השימוש במים להשקיה או לשירותים

מה עשינו אצלנו

1. איסוף המים במקלחת

אצלנו לא הייתה גישה לפתח הניקוז במקלחת ולכן שקלנו להתקין הגבהת עץ עם פתח ניקוז, או סגירת האמבטיה והנחת צינור על הריצפה לצד חור הניקוז – ושימוש במשאבה חשמלית כדי להעביר את המים למיכל האגירה.

הרעיון השני הוליד רעיון עוד יותר זול, קל להתקנה, וכזה שלא מערב חשמל במקלחת:
האפשרות המועדפת עלינו היא לקנות גיגית גדולה ומרובעת ולשים אותה לרגלינו בזמן המקלחת.  עומדים בתוכה בזמן המקלחת והמים נאספים בלי שנרגיש, כמו להתקלח באמבטיה במקום במקלחון. כדאי גם להוסיף תבנית עץ להגבהה כדי שהמים המלוכלכים לא יגעו בכפות הרגליים (או לשטוף את הרגליים בסוף המקלחת).

2. אגירת המים

אצלנו יש בוידעם מעל המקלחת, ולכן חשבנו להתקין מיכל אגירה של 60 ליטר. הבעיה שזה שוב מצריך משאבה חשמלית, ולא רצינו להכניס חשמל לחדר האמבטיה.

לכן קנינו זוג דליים גדולים (30 ליטר) שיושבים ליד המקלחת, על הריצפה, במקום שלא מפריע. את המים אנחנו שופכים מהגיגית לדלי (בזהירות!) גם באמצע וגם בסוף המקלחת.

הפתרון הזה גם אפשר לנו להפריד את המים עם ובלי הסבון (חשוב להשקייה).

– מדובר במים אפורים, לא נקיים. אז לא לתת למים לעמוד יותר מיום וחצי. אם יצא שהתקלחתם ממש הרבה ואין לכם גינה – שפכו את המים הישנים לביוב. עדיף.

– את המים מהגיגית אנחנו מרוקנים לפני ואחרי הסבון לדליים נפרדים – גם כדי להפריד את המים עם ובלי הסבון, וגם כדי שיהיה קל להרים את הגיגית.

3. שימוש במים להשקייה או הדחת השירותים

התחלנו לבנות מערכת של שאיבת המים מהדליים לניאגרה. מצאנו מכונת כביסה ישנה ופירקנו ממנה סוויץ פנאומטי – רכיב שקשה לקנות אבל אפשר למצוא בכל מכונת כביסה הרוסה.
הסוויץ מדליק את המנוע כשהמים יורדים מתחת לגובה מסוים, ומכבה אותו כשהמים חוזרים לגובה שצריך.
את הצינור הפנאומטי דוחפים לניאגרה, כך שהמשאבה תפעל רק כשהמים בניאגרה יורדים, ותפסיק אוטומטית כשהניאגרה מתמלאת.

פתרון אחר הוא להשתמש במשאבה כדי להרים את המים למיכל אגירה גבוה, ואת מיכל האגירה הגבוה לחבר ישירות לצינור שמזרים מים לניאגרה.
עם השיטה הזו יש שני חסרונות גדולים:
א. כשיש חוסר במים אפורים אין אפשרות נוחה למלא את הניאגרה.
ב. כשיש עודף של מים אפורים, הם עלולים להישאר במיכל האגירה הגבוה יותר מידי זמן ועלולים להתפתח שם פטריות ובקטריות מסריחות.

בינתיים, כרגיל, הלכנו על האפשרות הקלה והזולה ביותר – אנחנו פותחים את המכסה פלסטיק של הניאגרה וממלאים אותה מלמעלה ישר מהדלי. בלי משאבה ובלי פנאומטים…

– לא כדאי להתפתות על הפתרון הקל יותר ולנסות להוריד את המים ישירות לאסלה! זה לא מוריד טוב את המים, וזה עלול לקפוץ עלינו חזרה עם הג'יפה!! איייייככככסססס

– פעם בחודש אנחנו שופכים נוזל ניקוי אסלות (אפשר אקולוגי) גם לדליים וגם לניאגרה כדי לנטרל ריחות לא נעימים ודברים שעלולים להתפתח שם.

אם נוסעים לטיול או משהו – לרוקן את הדליים לפני שיוצאים, שלא יעמדו שם סתם שלא יסריח. כמו שמרוקנים את הקומפוסט מהמטבח לפני שנוסעים לטיול.

אז מה אתם אומרים ?

Facebook Comments
 פורסם על ידי בתאריך 11:59

  תגובה אחת to “איך חוסכים הכי הרבה מים? מים אפורים”

  1. הזמן זה המצרך הכי יקר אז פתרון אוטומטי (לאו דווקא חשמלי) יהיה עדיף. אשמח אם נשלב כוחות לחשוב על משהו. בינתיים עושה ספונג'ה עם המים מכביסה ידנית של בד עדין. יוצא מצוין! גם הבד וגם הרצפה.

פוסט זה סגור לתגובות.