דצמ 272011
 

אחרי שלמדתי אבולוציה, מוסר, היסטוריה של האנושות, פרמקלצ'ר ואקטיביזם:
אני מאמין שאנשים על פי רוב חייתיים מטבעם. כלומר טבעם המקורי של אנשים הוא חסר אכפתיות, אדיש ושואף להשקעה מינימלית ונהנתנות ועונג מקסימליים. תאוות בצע, גישת "אני פשוט לא חושב על זה" או "כולם עושים את זה" או "אם לא אני אז מישהו אחר היה עושה את זה" או "אני רק בורג קטן במערכת" או "זה היה ככה לפני ויהיה ככה אחרי" או כל תירוץ אחר שבעצם אומר שאני לא אחראי לתוצאות מעשיי – הם כולם טבעיים לחלוטין, מולדים, ומעידים על אדם שמתנהג באופן טבעי, כמו חיה, חסר צלם אנוש, כמו גולם או ג'אנקי, כמו בטבע.
רוב האנשים שאני מכיר הם כאלה – כולל אותי. אני במיוחד, בעצם.
אני לא יודע אם טבע האדם תמיד כזה מטבעו, אבל אני יודע שאצלי זה לחלוטין ככה – אני בפירוש רע מטבעי.
אכפתי לי ממני וממני בלבד, ממה שאני רואה ומה שקורה באותו רגע, ואני קולט את זה ברגעים של אינסטינקט והיסח הדעת. אני חושב ומתחשב באופן טבעי אך ורק במה שקורה באותו רגע ממש. מה שהופך את הביטוי טבעוני למוזר במיוחד… איך מישהו שאכפת לו מחיות שהוא לא מכיר, שמנהל אורח חיים שמחייב אומץ וחשיבה עצמאית, הולך נגד העדר ונגד הטבע של כל הסובבים אותו – נקרא "טבעוני"? מה טבעי פה? נו מילא.

אבל מעבר לטבע האדם החייתי יש את המוסר האנושי.
את המוסר או המצפון המצאנו כדי שנוכל להבדיל בין טוב ורע באופן גורף, באופן שמתאים לכמויות העצומות של בני אדם שיש היום. באופן שנוכל להבדיל בין טוב ורע גם כשמדובר באנשים או חיות שאנחנו לא מכירים, באופן שיאפשר לנסח חוקים מדיניים שחלים על מליוני בני אדם.
מהו המוסר? המוסר זה להחליט מה נחשב טוב ומה נחשב רע. מה שנחשב בעיננו "טבעי", "מרגיש נכון", "ברור מאליו" או "תמיד היה ככה" מעיד על המוסר של התרבות שלנו. והדבר המדהים ביותר הוא שהמוסר השתנה ומשתנה עם השנים, אבל בכל שנה ושנה זה נראה לנו ברור מאליו שככה צריך וראוי, ואיזה פרימיטיביים היו אבותינו שלא ראו זאת… כל שנה. עבדים נראה לנו משהו שברור מאליו שהוא רע – לקחת בן אדם ולסחור בו כמו חפץ? איך דבר כזה יכול להיות טוב? אבל סה"כ עד לפני 200 שנה, במשך אלפי שנים זה בדיוק מה שהיה נחשב טבעי, ראוי, ככה היה מעולם וככה יהיה תמיד… כנ"ל לגבי זכויות נשים. אם יש נשים שקוראות את הפוסט הזה – עד לפני 200 ואפילו כ-100 שנה ברוב העולם לא הייתה לכן זכות או צורך ללמוד קרוא וכתוב. וזה נחשב טבעי, הגיוני, ברור מאליו…
המוסר של התרבות חשוב ביותר כי, זה מה שיקבע אילו דברים יקרו הרבה פעמים ויהיו לגיטימיים, ואילו דברים יהיו מועטים ושוליים.
האם האדם טוב מטבעו או רע מטבעו? כמעט כל מילה במשפט הזה תלוי במוסר. טבע, טוב ורע הם מונחים סובייקטיביים, ואפילו המונח אדם מוגדר על ידי המוסר של התרבות.
אנקדוטה לגבי המילה "אדם" – בעת כתיבת מגילת העצמאות האמריקאית הפירוש המדעי למילה "אדם" היה "הומו-ספיאנס זכר ולבן עור".
"כל בני האדם נולדו שווים"
המשפט שעליו המוסר של הרבה מאיתנו מבוסס היום – בזמן שנכתב המשפט לא כלל נשים, ולא כלל שחורים כשווים!
צריך לזכור שהמוסר משתנה. המוסר משתנה על פני תקופות, ומשתנה בין תרבויות. בתרבות אחת זה מוסרי להרוג כלב ולפשוט את עורו מעליו בעודו בחיים ובתרבות אחרת זה מעורר חלחלה. בתרבות ובתקופה שלנו אנסים הם הפושעים השנואים והנתעבים ביותר ובתרבות אחרת אונס של אישה מקנה לאנס בעלות עליה וחובת נישואין על פי חוק.

איך שאני רואה את זה – על פי המוסר שיש לנו היום אין סיכוי שטבע האדם יהיה טוב מטבעו.
המוסר המקובל בעולם המערבי מנחה אותנו להיות אכפתיים ולדאוג לא רק לילדינו, אלא גם להורינו, לאחינו ומשפחתנו הגדולה.
אכפתיות כלפי אנשים שאיננו מכירים, במיוחד אם הם מסכנים או חלשים או מעוותים או מוגבלים – זהו דבר מוערך במיוחד.
במקרים רבים המוסר שמצופה מאיתנו כולל אפילו אכפתיות כלפי בעלי חיים שהם לא בני אדם! כמו כלב וחתול בתרבות הרחוב שלנו, חיות בסכנת הכחדה בתרבות האקדמאית, או אפילו חזירים, תרנגולים ועגלים בתרבויות של צמחונים וטבעונים.
ולעיתים עולה אפילו נושא האכפתיות כלפי אנשים במדינות אחרות ורחוקות, כלפי אנשים שלא ראינו ולא נראה לעולם. אישית אני לא מכיר אף אחד שמסוגל לכך. קשה אפילו לקלוט מה זה אומר.
אה כן, וצריך לזכור שהמוסר של ימינו כולל גם משהו שלא היה אלפי שנים – זכויות זהות לנשים.
מסתבר שנשים שוות זכויות זהו תחום חדש באופן מטריד! זה שהיום זה נראה לרובנו ברור מאליו, זה הישג ומגיע לתנועה הפמיניסטית של תחילת המאה לטפוח לעצמה על השכם.
זה גם מעודד, כי הצלחנו למגר (מהעולם המערבי) מוסר שנמשך מאות שנים  – בעלות על נשים, היותן רכוש של האבא או הבעל נחשב דבר טבעי, דבר אלוהים (אפילו שהאלוהים עצמם השתנו בכל תקופה), דבר שנחשב פעם לסדר בריא, מועיל והיחיד האפשרי – נחשב היום למשהו פרימיטיבי.
זה מעודד. זה אומר שמוסר של אחריות על מעשינו וחשיבה עצמאית יכול בסופו של דבר לחלחל ולהיווצר.

מומלץ מאד – הקורס היסטוריה עולמית של האונ' העברית, בחינם, אפשר להוריד ולשמוע באייפוד/נגן MP3 בדרך לעבודה

Facebook Comments
 פורסם על ידי בתאריך 2:08

פוסט זה סגור לתגובות.