בוקר אורי

דעתי הפוליטית

אני ממש לא שמאלני וממש לא ימני. בעיני שתי הדרכים מובילות למלחמה ולאלימות, דרך אחת מלבה שנאת חינם כלפי דתיים ותרבות ערבית, והשניה מלבה שנאת חינם כלפי דתיים ומסורת יהודית.
אני כותב אחרי הרבה מחקר רב (ולא מספיק), קריאה וביקורת כלפי כל הצדדים.
אני מודע למליון וחצי הפלסטינים שחיים בארצנו, וגם ל 3 מליון הפליטים הפלסטינים שחיים בירדן בתור אזרחים סוג ב, וראויים גם הם למדינה משלהם לא פחות. גם הם גורשו מאותם מקומות ובאותן שנים וסובלים דיכוי מתמשך ואלים.
למעשה, השלום האוהד שיש בין ישראל לירדן מושתת על דיכוי משותף של הפלסטינים משתי גדות הירדן.
גירוש אנשים מבתיהם, יהודים או ערבים, בעיני לא יפתור דבר ואני לא רואה הבדל מוסרי בין השניים.
אני מקבל את התיקון שלך כשרשמתי שגבעות עולם נמצאת בגוש דן פשוט רציתי לקצר, כי יש אנשים שמבדילים בין עזה לגדה, אולי מסיבות של רחוק מהעין רחוק מהלב. מי שגר בגבעות עולם לפני 60 שנה היה אף אחד; כאשר מקימים התנחלות, (בניגוד לגירוש צבאי), מחפשים אזור נוח ואסטרטגי ובלתי מיושב, שאפשר להקים עליו ישוב חדש. לא מבחינה מוסרית, פשוט מבחינה מעשית אי אפשר להיכנס ללא נשק חם לכפר קיים ולהשתמש בשטח שלו, וגם אין צורך – וודאי היית באזור הגדה המערבית וראית שיש שם המון המון שטחים ריקים שאפשר להתיישב בהם.
כמו כן יש התנחלויות, (אני לא יודע לומר אילו) שרכשו את האדמות בכסף מבעלי הקרקעות הערביים באופן חוקי, ללא שום אלימות וללא כפייה. אני יודע ששערי תקוה היא כזו רק כיוון שההורים שלי גרים שם, והם גרים שם מטעמי איכות חיים בלבד. בעיני זה הרבה יותר מוסרי מאשר כניסה לבתים של אנשים שנטשו אותם בלית ברירה, כפי שקרה בדרום וצפון תל אביב, בירושלים, ועוד ערים רבות (ולא באף התנחלות של ימינו).
אבל למה בכל זאת ערבים נדפקו?
בימים ההם הפלאחים לא היו בעלי שטחים. הם עבדו בשטחים של המשפחה בעלת הקרקע, וגרו שם. קצת מזכיר את האחוזות מימי הביניים.
ברגע שקבוצת ציונים רכשה את הקרקע היא שילמה לבעלי הקרקע בלבד, ולא לפלאחים שגם הם גרו שם. ככה שאולי המהלך חוקי ומוסרי, אבל עדיין הפלאחים נדפקו כהוגן, כי הציונים כבר לא רצו להעסיק אותם בתמורה למגורים אלא בתמורה לכסף.
אגב, אנקדוטה מעניינת על אמא שלי – היא ימנית מטעמי זכויות אדם – היא מאמינה שהשלטון הפלסטיני מושחת ואלים, ושתמיכה בו שמה את הפלסטינים במקום רע יותר מבחינה כלכלית, ומוסרית – עוצרת את ההתקדמות הפלסטינית בתעשיה וגלובליזציה ואת ההתקדמות בנושאי זכויות האישה, חופש הביטוי, חופש הדת וזכויות בעלי החיים. אני לקחתי את זה לכיוון אחר – אני מתנגד לכפיה דתית או מחשבתית על רוב צורותיה ובכל לאום.
כפי שאת וודאי יודעת כל מדינת ישראל היא התנחלות, שהוקמה כדי לתת פתרון לפליטים היהודים אחרי מלחמת העולם השניה.
פתרון בעיית הפליטים היהודים יצר את בעיית הפליטים הפלסטינים, 4 וחצי מליון במספר (ולא מליון וחצי) ובעיני הדרך היחידה לפתור את הסכסוך היא באותה צורה שהוקמה מדינת ישראל, רק בשטח אחר. למה שטח אחר? כי אם נשתמש באותו השטח תיווצר בעיית פליטים ישראלים שוב, שנצטרך למצוא לה פתרון.
אנקדוטה נוספת. מדינת ירדן, מדינה עשירה במשאבים וגדולה פי 5 מישראל. יש בה 3 מליון אזרחים ועוד 3 מליון תושבי קבע פלסטינים בעלי זכויות מופחתות. אלמלא התערבה ישראל ועזרה למלך חוסיין לדכא את התנועה הפלסטינית לשחרור ירדן (לא זוכר את שמה), יתכן שהייתה בירדן מהפיכה והיא הייתה הופכת למדינת פלסטין. ואז יכול להיות שהיו בה 7 וחצי מליון אזרחים פלסטינים, או 4 וחצי מליון אזרחים פלסטינים ו-3 מליון תושבי קבע.